EZEK A LEGFONTOSABB TEENDŐK
Ahogy véget ér a nyár és beköszönt az ősz, egyre több időt töltünk otthon. A szeptemberi napfény a kertbe csalogat, az őszi kertrendezés pedig ilyenkor a legkellemesebb.
Ez az évszak a változásokról szól, így a természet átalakulásáról is, ha pedig kertészkedő típus vagy, vannak olyan elengedhetetlen kerti munkálatok, amelyeket ezekre a hónapokra kell időzítened. Lássuk, hogy milyen teendőid vannak az őszi kertrendezés során.
Ha egész évben gondoztad a kerted, valószínűleg már tudod, hogy ősszel is be kell iktatnod a kertrendezést. Mielőtt kopogtatnak az első fagyok, használd ki az őszi sápadt napsütést, élvezd a finom illatokat, színeket és készítsd fel a növényeidet a hideg hónapokra.
KEZDJÜK AZ ELEJÉN: TALAJJAVÍTÁS
Ősszel remek alkalom nyílik arra, hogy felfrissítsd és gazdagabbá tedd kerted talaját. Ahhoz, hogy a következő évben is virágba boruljanak kerted kincsei, és gazdagon teremjenek a gyümölcsfák és bokrok, fontos, hogy jó minőségű komposztot dolgozz bele a talajba. Ha van komposztálód, most itt a lehetőség, hogy elhasználd a felgyülemlett anyagot, ha nincs, akkor pedig faiskolákból, kertészetekből is beszerezheted a talaj tápanyagát.
AZ ŐSZI KERTRENDEZÉS ALAPJA: NAGYTAKARÍTÁS
Az ápolt, egészséges kerthez fontos, hogy az elszáradt gazokat, lehullott leveleket, kiszáradt növényeket kitakarítsd a kertből. Gyomláld ki az ágyások földjét, ezzel megnehezíted a kártevők dolgát tavasszal.
KÉSZÜLJÜNK A TAVASZI VIRÁGPOMPÁRA: DUGVÁNYOZÁS
A tavasz kedvenc virágait még az első fagyok előtt érdemes elültetni. Ha te is a tulipánok, nárciszok, hóvirágok rabja vagy, akkor időzítsd késő őszre a dugványozást, így tavasszal igazi pompázatos virágoskertben lehet majd részed.
GONDOLJUNK AZ ÉVELŐKRE: SZAPORÍTÁS
Ha egy-egy évelő növényed már önmagán is túlnőtt, nem árt, ha tőosztással kicsit rendbe szeded és szaporítod őket. Ha az őszi kertrendezés részévé teszed ezt a feladatot, a növénynek sokkal több ideje lesz életre kelni és friss hajtásokat hozni.
NE CSAK A VIRÁGOKRA GONDOLJUNK: A GYEP RENDEZÉSE
A gyep gondozása az ősz egyik nagy feladata. A talaj átlevegőztetése, a gyep utolsó trágyázása mind olyan feladatok, amelyek segítenek abban, hogy tavasszal igazán gyönyörű fű borítsa a kerted. Ha év közben kicsit megritkult esetleg kisült a fű, az őszi esőzések előtt szórd be fűmaggal a talajt, hogy a csapadék bemoshassa a földbe a magvakat.
CSODÁS ZÖLDSÉGESKERT: ŐSSZEL VETHETŐ ZÖLDSÉGEK
Egyes zöldségek elvetése is ősszel lehet esedékes. A fokhagyma, a zeller, a sárgarépa, a kelkáposzta, a brokkoli, a petrezselyem mind ősszel vethetők, így jövőre már az étrendedet gazdagíthatják majd ezek az áttelelő finomságok.
SAJÁT FŰSZERKÉSZLET: INDULHAT A BETAKARÍTÁS
Ha imádod a zöld fűszereket, és a kertedet is jó néhány ízletes fűszernövény lakja, itt az idő, hogy elrakd őket télire. Metszd le a fűszernövények ágait, kötözd őket össze és fejjel lefelé akaszd a csokrokat egy száraz helyre. Imádni fogod, hogy a késő ősz és tél leveseit, ragujait a saját fűszereiddel ízesítheted.
NE CSAK A NÖVÉNYEKRE GONDOLJUNK: MADÁRETETÉS
Habár kora ősszel még bőven akad harapnivaló a kismadarak számára, ha neked is szívügyed a tollasok téli jólléte, elkezdheted a kertbe szoktatásukat, hogy télen mindenképpen élelemhez juthassanak, általad. Azonban ha már elkezdted, nem szabad abbahagyni, mivel az élelem hirtelen megszűnése nagyobb kárt okoz, mintha egyáltalán nem is etetnéd őket.